IX. mezinárodní sraz motocyklů Čechie (německy Böhmerland) na chvalské tvrzi v roce 2009

 

    

     Poslední květnový víkend 30. května 2009 se uskutečnil IX. mezinárodní sraz motocyklů Čechie na chvalské tvrzi v Horních Počernicích. Sjelo se sem přes dvě desítky těchto motocyklů.

     Dílnu na motocykly Čechie založil v roce 1925 v Krásné Lípě mechanik Albin Hugo Leibisch. Z počátku své motocykly vyráběl na zakázku. Třímístný stroj o obsahu 600 ccm3 suploval malý rodinný vůz, který byl tehdy pro valnou většinu lidí finančně nedostupný. Zájem o takzvané motorové kolo byl mimořádný. Liebisch na konci 20. let nestačil krýt poptávku. Proto v roce 1931 zakoupil bývalou továrnu na zemědělské stroje v Kunraticích u Šluknova, kde začal své motocykly sériově montovat. Do roku 1939, kdy se Čechie přestala vyrábět, vzniklo kolem 3000 kusů různých typů tohoto kuriózního dopravního prostředku.

 

     Čechie byla určena hlavně malým rodinám, kterým třímístný stroj plně vyhovoval. Na chuť jí přišli i sportovní jezdci. Ve své době byla ceněna pro spolehlivost, ale i posmívána pro neobvyklou konstrukci motoru a hliníkových litých kol. Ta přitom byla spolu s koly firmy Porsche vůbec první na světě. Cenově byla Čechie srovnatelná s ostatními motocykly, ale lišila se mnohem přijatelnějšími cenami za servis. Na montáži motocyklů se podílelo deset lidí. Ovšem jednotlivé součástky nechal Liebisch vyrábět v mnoha továrničkách celého Šluknovského výběžku. Na výrobě motocyklů se tak podílelo na tři sta lidí. Produkce Liebischova podniku byla určena převážně pro severočeské trhy. Pro české zákazníky nesla jméno Čechie, pro německé Böhmerland. Mezi svými současníky zaujala Čechie už svým designem. Na rozdíl od obecně převažující černé barvy zářila červeno-žlutou nebo zeleno-žlutou (šedou) kombinací.

 

   

   Od roku 1925 do začátku 2. světové války přišel Albin Hugo Liebisch s pěti základními typy motocyklu Čechie:

  1. dlouhý cestovní

  2. krátký

  3. super dlouhý čtyřmístný model se dvěma převodovkami, který byl určen vojákům

  4. v roce 1935 to byl dvoutakt o obsahu 350 ccm3

  5. po roce 1938 vyvinul dvoutakt s obsahem 700 ccm3 

     Na srazu bylo zajímavé poslouchat diskusi majitelů těchto strojů, kteří si mezi sebou vyměňovali zkušenosti o údržbě svých miláčků. Samozřejmě součástí každého srazu je i spanilá jízda motocyklů. Ta vždy budí pozornost kolemjdoucích, kteří jakoby omámeni minulostí nevnímají další okolní silniční provoz. Z těchto důvodů je nutná asistence Policie ČR KŘP hlavního města Prahy, členů 124.ÚS IPA sekce ČR, která bdí nad dodržováním bezpečnosti silničního provozu. (7.6.2009)